czwartek, 12 grudnia 2013

TED czyli nieutracona sztuka debaty publicznej w Internecie



 To oczywiście parafraza tytułu jednego z wykładów Michaela Sandela  "Utracona sztuka demokratycznej debaty", profesora filozofii i nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda. Jego niezwykle popularne wykłady są   otwarte dla  masowej publiczności, oraz dostępne w internecie m.in. na TED.com  (Technology Entertainment Design) rewelacyjnej stronie internetowej o ideach wartych rozpropagowania (Ideas worth spreading). 

W 2012 roku wyszła w Polsce  książka Sandela  "Czego nie można kupić za pieniądze" tyt. oryg. "What money can't buy. The moral limits of markets" (Wydaw. Kurhaus Publishing, 2012), która jest zbiorem jego  wykładów na temat przenikania się aspektów gospodarki rynkowej i procesów tworzenia się społeczeństwa rynkowego. W prosty i przekonujący sposób odróżnia od siebie gospodarkę rynkową, która jest (w dużym uproszczeniu) efektywnym działaniem ekonomicznym a społeczeństwem rynkowym, które w merkantylny sposób traktuje wartości do pewnego momentu uznawane za niepodlegające prawom rynku.  Oto jeden z jego wykładów zamieszczonych na stronach ted.com  pt. "Dlaczego nie powinniśmy zawierzać życia społecznego rynkom".  Podlinkowałam wersję na TED z polskim tłumaczeniem.  Poniżej w oryginale: "WhyWe shouldn't trust markets with our civic life".




W grudniu 2013 ukazała się w Polse następna książka prof. Sandela "Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie"  tyt. oryg:  "Justice. What's the right thing to do"  (Wydaw. Kurhaus Publishing, 2013). Jeden  z jego  pierwszych wykładów o sprawiedliwości zamieszczonych   na stronach  ted.com zaczyna się od cytatu z  Arystotelesa: "Sprawiedliwość jest tym, na co zasługujemy". Dlaczego tak często myślimy, że zasługujemy jednak  na więcej. Dlaczego w Polsce nie mamy takich profesorów.  To niesprawiedliwe!