czwartek, 5 września 2013

Once upon a time

Once upon a time  czyli kilka tematów do niegdysiejszych "stron kultury".


High Line Park
. Odzyskiwanie przestrzeni postindustrialnej.
We współczesnych aglomeracjach widać tendencję wykorzystania terenów postindustrialnych do tworzenia przyjaznej dla mieszkańców i  środowiska przestrzeni miejskiej. Na dawnych terenach poprzemysłowych powstają nowe miejsca parkowo-rekreacyjne z ciekawą architekturą i urbanistyką. Najbardziej znane z nich to m.in. High Line Park w Nowym Jorku i tereny po berlińskim lotnisku Tempelhof. W Krakowie powstają koncepcje zagospodarowania terenów po nowohuckim kombinacie ...







 Aleksandra Waliszewska blog macabre. Artystka tworzy obrazy olejne i gwasze,  konstruuje indywidualny, bardzo charakterystyczny język wypowiedzi artystycznej,  pełen baśniowej perwersji i tajemnicy. Moje odkrycie (lat ubiegłych).




Berlinale. W Berlinie  powstała w ostatnich latach oryginalna atmosfera artystyczna , która rozwinęła swoją siłę przyciągania daleko poza Berlin i uczyniła z tego miasta jedno z największych centrów sztuki współczesnej.





 Eugenides i McCarthy. Amerykańska powieść gatunkowa.
Od dłuższego czasu obserwujemy odrodzenie się amerykańskiej powieści gatunkowej. Polskie oficyny wydawnicze zauważyły już ten fakt i możemy czytać m.in. Jeffrey'a Eugenidesa i jego powieści neowiktoriańskie albo Cormaca McCarhy'ego z westernową "Trylogią Pogranicza". Dołączymy do nich "powieściowego socjologa" Jonathana Franzena i weteranów psychologicznych niuansów Philipa Rotha i Saula'a Bellow'a.






 Occupy Teatr. Polski teatr zaangażowany.
[...] Jedną z nielicznych enklaw, gdzie toczą się bardziej krytyczne i niezależne dyskusje o polityce, kulturze, sprawach publicznych, kondycji polskiej demokracji, staje się w ostatnim czasie ponownie społecznie zaangażowany teatr. Władza i strażnicy moralności tolerują niekomercyjne opinie wygłaszane na scenie, zakładając słusznie, że jest to zjawisko niszowe i obejmujące niewielką grupę ludzi. Oficjalne struktury traktują to jako bezpieczną formę rozładowania emocji. [...] Piotr Żuk  "Kultura apatii" e-teatr.pl








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz